Preskočiť na hlavný obsah
Bosch Slovensko

Boj s koronavírusovou pandémiou: Bosch vynašiel rýchlotest na COVID-19

Bosch vynašiel rýchlotest na COVID-19

Bosch vyvinul nový rýchlotest pre svoj analyzátor Vivalytic na detekciu patogénu SARS-CoV-2. Výsledok testu je spoľahlivo určený za 39 minút a v súčasnej dobe je to najrýchlejší test na svete založený na polymerázovej reťazovej reakcii (PCR).

Nový rýchlotest od spoločnosti Bosch je okrem iného určený na decentralizované použitie v mobilných testovacích centrách na diaľničných čerpacích staniciach alebo na letiskách. Testované osoby môžu získať spoľahlivý výsledok priamo na mieste odberu vzorky. Test s označením CE je teraz k dispozícii v Európe a pomáha eliminovať karanténu, uľavuje laboratóriám a zvyšuje bezpečnosť práce a cestovania: „Jedným z kľúčových faktorov v boji proti koronavírusovej pandémii je rýchle zistenie zdrojov infekcie. Po uvedení prvého testu bolo pre nás dôležité umožniť ešte rýchlejšie testovanie,“ hovorí Dr. Volkmar Denner, predseda predstavenstva spoločnosti Bosch. „To nám umožní ukľudniť našu myseľ.“ Vývoj nového testu Bosch PCR Singleplex je súčasťou výskumu a vývoja projektu financovaného Nemeckým spolkovým ministerstvom školstva a výskumu (BMFB).

Spolková ministerka pre výskum Anja Karliczek vysvetľuje: „Je pre mňa dôležité, aby mali ľudia vo svojom zdravotnom stave jasno čo najrýchlejšie. Tu môžu byť znalosti vedy a výskumu ľudstvu veľkým prínosom. V nadchádzajúcich mesiacoch budeme čeliť veľkej výzve, budeme musieť viac testovať. Testovací postup vyvinutý spoločnosťou Bosch s podporou BMBF môže v tejto zložitej úlohe veľmi pomôcť. Rýchle zlepšenie našich technologických schopností ukazuje, akých inovatívnych krokov sú nemecké spoločnosti schopné, hlavne v krízových časoch.“

Test má senzitivitu 98 percent a špecificitu 100 percent. Bol vyvinutý spoločne dcérskou spoločnosťou Bosch Bosch Healthcare Solutions a nemeckou biotechnologickou spoločnosťou R-Biopharm - popredným poskytovateľom vysoko citlivých manuálnych PCR testov. PCR testy sú medzi testovacími postupmi považované za zlatý štandard.

Dr. Volkmar Denner

Jedným z kľúčových faktorov v boji proti koronavírusovej pandémii je rýchle zistenie zdrojov infekcie.

DR. Volkmar Denner, predseda predstavenstva spoločnosti Robert Bosch GmbH

Svetová novinka: súčasné vyhodnotenie až piatich vzoriek

Svetová novinka: súčasné vyhodnotenie až piatich vzoriek
Vďaka rôznym testom a stratégiám variabilnej analýzy na koronavírus, prináša Bosch s prístrojom Vivalytic mnoho testovacích scenárov – od skríningu až po podporu diferenciálnej diagnostiky chorôb s podobnými príznakmi.

Na konci marca, iba po šiestich dňoch vývoja, prišla spoločnosť Bosch s prvým rýchlotestom pre svoj analyzátor Vivalytic. Šlo o multiplexný test, ktorý otestuje vzorky za dve a pol hodiny, a to ako na vírus SARS-CoV-2, tak na deväť ďalších respiračných ochorení zároveň. Nový zrýchlený test je teraz zameraný výhradne na SARS-CoV-2. „S našimi rôznymi testami na koronavírus a stratégiami variabilného vyhodnotenia pomocou zariadenia Vivalytic je možné poskytnúť rôzne testovacie scenáre - od skríningu až po podporu diferenciálnej diagnostiky pri chorobách s podobnými príznakmi,“ hovorí Marc Meier, riaditeľ spoločnosti Bosch Healthcare Solutions GmbH. Vývoj v spoločnosti Bosch pokračuje veľmi rýchlo: Od začiatku októbra 2020 by malo byť možné v jednej testovacej kazete vyhodnotiť až päť vzoriek súčasne a s porovnateľnou rýchlosťou, čo je svetovou novinkou. Spoločnosť Bosch tak zvyšuje testovacie kapacity zariadenia na viac ako 160 vzoriek denne, ktoré je možné pomocou Vivalytic spracovať úplne automaticky. Okrem toho sa má v budúcich niekoľkých týždňoch pomocou optimalizovaného softwaru ďalej skrátiť doba spracovania testu SARS-CoV-2 pre pozitívne vzorky.

Viac než 160 vzoriek denne

je možné spracovať úplne automaticky

Analyzátor Vivalytic: ľahké použitie na mieste odberu vzoriek

Výhodami rýchlotestov Bosch nie je len krátka doba analýzy, ale aj ľahká manipulácia: Pomocou tampónu sa odoberie vzorka z nosa alebo hrdla pacienta a vloží sa do testovacej kazety. Testovacia kazeta, ktorá už obsahuje všetky činidlá potrebné na test, sa následne vloží do analyzátoru Vivalytic. Ovládanie analyzátora Vivalytic je navrhnuté tak, aby bolo používateľsky prívetivé, vyžaduje len krátke zaškolenie odborného zdravotníckeho personálu. Vývoj systému Vivalytic, ktorý sa skladá z analyzátora a testovacích kaziet, je výsledkom mnohoročnej spolupráce medzi spoločnosťami Bosch Research and Advance Development a Bosch Healthcare Solutions.

Ľahké použitie
Ľahké použitie: Pacientovi sa pomocou tampónu odoberie vzorka z nosa alebo hrdla a vloží sa do testovacej kazety. Nový rýchlotest spoločnosti Bosch je určený pre decentralizované použite v mobilných testovacích strediskách na čerpacích staniciach diaľnic alebo na letiskách. Ľudia, ktorí test podstúpia, tak môžu na mieste testovania získať spoľahlivý výsledok.

Bosch chce do konca roka dosiahnuť kapacitu jeden milión testov. Vzhľadom na to, že dopyt po analyzátore a rýchlotestoch je trvalo vysoký, spoločnosť intenzívne spolupracuje so svojimi dodávateľmi na vybudovaní maximálnej kapacity a na ďalšom zvýšení schopnosti dodávok.

Zdieľať toto na: