Preskočiť na hlavný obsah
Bosch Slovensko

Bosch Slovakia

Prepojená budova 21.storočia

Pozrite sa na našej interaktívnej mape novo zrekonštruovanej budovy slovenskej pobočky spoločnosti Bosch, ako môže vyzerať prepojená budova 21. storočia.

Interaktívna mapa
Kamerový systém

Kamerový systém

Kamerový systém

Centrála disponuje kamerovým systémom s technológiou IVA – Inteligentná videoanalýza. Okrem štandardného videozáznamu dokáže technológia vyhodnocovať rôzne situácie vo vnútorných priestoroch budovy, ako aj v celom areáli. Vďaka technológii Camera Trainer sa prostredníctvom strojového učenia vedia kamery lepšie zorientovať v prípade detekcie vozidiel, osôb, situácii a podobne. Po primárnom nastavení a zadefinovaní podmienok dosahuje systém istý stupeň autonómnosti – v prípade našej budovy tzv. „vlastná ochrana“. V čase mimo prevádzky tak odpadá primárna nutnosť lokálnej fyzickej ochrany.

Dôležitou funkciou kamerového systému je Forenzné vyhľadávanie. V extrémne nízkom čase umožňuje analytiku vykonávať spätne aj v niekoľkomesačnom zázname. To všetko na úrovni metadát. Nakoľko analytika prebieha v samotnej kamere, nie serverovo, stáva sa samostatným IoT senzorom. Okrem toho sa v technológii nachádza prístupový systém, ktorý riadi prístup do budovy.

Kamerový systém
Interiér budovy

Interiér budovy

Interiér budovy

Dôkladnou rekonštrukciou prešiel aj interiér budovy. V duchu Inspiring Working Conditions boli priestory vybavené moderným nábytkom. Vybudované boli relaxačné zóny s kuchynkami, ktoré poskytujú priestor pre spoločné stretávanie sa. Bola pristavená nová výťahová šachta. Dominantnú časť posledného poschodia tvorí spoločný multifunkčný priestor. Okrem miesta pre oddych sa dá využiť na organizáciu rôznych interných aj externých akcii, prezentácii, či školení. Prízemie budovy poskytlo priestor divízii Termotechniky pre zriadenie nového produktového showroomu. Pri voľbe materiálov sa dbalo najmä na udržateľnosť a praktickosť. Čisté línie a farebnosť prispeli k zlepšeniu kvality času stráveného v budove.

Interiér budovy
Zabezpečovací a požiarny systém

Zabezpečovací a požiarny systém

Zabezpečovací a požiarny systém

V zrenovovanej budove je inštalovaný aj elektronický zabezpečovací systém (EZS) s priamym prepojením na BIS, či elektronická požiarna signalizácia (EPS) s detektormi, ktoré sú ako jedny z mála na svete chránené voči elektromagnetickému smogu, ktorý priamo vplýva na počet falošných poplachov. EPS je priamo prepojená so systémom BIS, ako aj s Hlasovou signalizáciou požiaru Praesideo.

Vďaka doplnkovému riešeniu Bosch Plena Matrix je možné využitie hlasovej signalizácie požiaru aj na prezentačné účely v rámci ozvučenia jednotlivých priestorov budovy a prepojenia s projektormi inštalovanými v zasadacích miestnostiach. Systém je multikanálový a vďaka maticovému riešeniu poskytuje maximálnu variabilitu.

Zabezpečovací a požiarny systém
Klimatizačný systém

Klimatizačný systém

Klimatizačný systém

V zrenovovanej budove sa nachádza nová klimatizačná jednotka. Jej úlohou je starať sa o teplotu interiérov - chladenie a kúrenie. Klimatizačný systém poskytuje centrálnu reguláciu, vďaka ktorej je možné ovládať až 64 vnútorných jednotiek. Okrem toho využíva systém rekuperácie tepla. Zabezpečuje tak maximalizáciu energetickej účinnosti.

V budúcnosti bude klimatizačný systém v spolupráci s kamerovým systémom a BIS inteligentne a autonómne vyhodnocovať obsadenosť jednotlivých podlaží budovy. Na základe obsadenosti v rôznych obdobiach bude riadiť vykurovanie budovy, čím ešte viac prispeje k energetickej efektívnosti.

Klimatizačný systém
Building integration system (BIS)

Building integration system (BIS)

Building integration system (BIS)

Srdce budovy tvorí Building integration system (BIS) z obchodnej oblasti Building Technology. Integruje do seba všetky bezpečnostné technológie. V reálnom čase ich dokáže v grafickom prostredí vizualizovať a vytvára tak ucelenú platformu pre logické riadenie a snímanie externých technológií ako výťah, bránu do areálu, osvetlenie budovy a pod.

Celkové riešenie ušetrilo náklady na rozšírenie vstupnej komunikácie do budovy a dobudovanie stredového ostrova pre rozdelenie vjazdu a výjazdu hlavne pre nákladnú dopravu – analytika rozpozná typ dopravného prostriedku, kamión, a automaticky otvorí obe závory, aby mohol kamión bezpečne vojsť do areálu bez nutnosti kontaktovania recepcie a tým blokovania frekventovanej príjazdovej komunikácie.

Súčasné technologické riešenie je základom pre ďalšie riešenia v oblasti IOT. V budúcnosti bude systém schopný vyhodnotiť obsadenosť jednotlivých podlaží a zefektívniť vykurovanie budovy, chrániť pracovníkov v skladových priestoroch (detekcia odpadnutej osoby), upozorňovať na zablokované núdzové východy paletami a inými predmetmi, stopovať pohybujúce sa objekty v areáli a poskytovať štatistické údaje pre jednotlivé oddelenia, ako napríklad HR.

Building integration system (BIS)

Zdieľať toto na: